Obowiązek szkoleń administracji państwowej i firm wynika z szeregu ustaw i przepisów wykonawczych. Głównym aktem prawnym jest Ustawa z dnia 10 czerwca 2016 r. „o działaniach antyterrorystycznych” oraz Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2021 roku w sprawie szkoleń obronnych.
Zakres szkolenia:
- Pozyskanie wiedzy dotyczącej zagrożeń życia codziennego i sposobów działań przestępczych,
- Poznanie reguł prowadzenia obserwacji przez przestępców i tzw. kontr-obserwacji,
- Zapoznanie się z najczęstszymi motywami działania sprawców zamachów bombowych oraz sposobami radzenia sobie z potencjalnymi zagrożeniami tego typu w pracy, domu i samochodzie m.in. niebezpieczne przesyłki, informacja o podłożeniu bomby - tzw. prewencja antyterrorystyczna,
- Pozyskanie wiedzy o zagrożeniach związanych z użyciem niebezpiecznych substancji (tzw. zagrożenia CBRN – chemiczne, biologiczne, radiacyjne i nuklearne),
- Poznanie reguł postępowania w trakcie napadu oraz sytuacji zakładniczej, oraz ataku tzw. samotnego strzelca,
- Poznanie zasad ewakuacji z zagrożonego atakiem terrorystycznym obiektu/budynku,
- Poznanie zasad udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej w sytuacji nagłych zagrożeń
- Zapoznanie się z zasadami dokonywania oceny i wyboru obiektu konferencyjnego, sprawdzenia poziomu jego zabezpieczenia oraz fizycznego zabezpieczenie przebiegu spotkania.
- Techniki i metody zapewnienia ochrony informacji i dokumentów istotnych z punktu widzenia firmy (tzw. informacji wrażliwych).
- Zapoznanie się z procedurą pisania i uzgadniania z ABW planu ochrony fizycznej w zakresie zagrożeń terrorystycznych”.
- Pozyskanie wiedzy w zakresie identyfikacji istniejących zagrożeń, ich analizy oraz szacowania ryzyka.
- Pozyskanie wiedzy na temat współdziałania pomiędzy osobami zarządzającymi bezpieczeństwem obiektów a pracownikami ochrony i służbami państwowymi (np. Policja, PSP, ABW, ŻW, SKW)
- Zapoznanie się ze sposobami reagowania na incydenty bezpieczeństwa
- Poznanie zasad i celowości przeprowadzenia audytu bezpieczeństwa
BEZPIECZEŃSTWO KORPORACYJNE
Zagrożenia dla bezpieczeństwa firmowego – zagrożenia naturalne (zagrożenia klimatyczne, ekologiczne, biologiczne i in.), zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem, zagrożenia demograficzne (zmiany na rynku pracy, zmiany w targetowaniu i marketingu wynikające ze zmian demograficznych), zagrożenia makroekonomiczne, zagrożenia sensu largo (międzynarodowe, narodowe, militarne i pozamilitarne). Zagrożenia właściwe dla firm – obrót danymi i dokumentami, zagrożenia zdrowotne, kulturowe, związane ze szpiegostwem przemysłowym itd.
Bezpieczeństwo danych i dokumentów – środki, procedury i metody zabezpieczenia dokumentów, bezpieczny obrotu danymi i dokumentami, cyberzabezpieczenia. Bezpieczeństwo w sieciach firmowych, w intranecie, w internecie. Sieć WWW i inne sieci w działalności firm. Cyberterroryzm, wirusy komputerowe, robaki i phishing, skimming, hacking, wojna w sieci. Stalking, kradzież tajemnicy przedsiębiorstwa. Przepisy prawne regulujące kwestie bezpieczeństwa danych i dokumentów. Odpowiedzialność prawna.
Terroryzm, przestępczość i przestępczość zorganizowana – źródła, finansowanie, relacja między procesami globalizacyjnymi, a terroryzmem i przestępczością zorganizowaną, wpływ migracji wewnętrznych i międzykontynentalnych, uchodźdztwa, problemów demograficznych, rynku pracy i edukacji, na europejski terroryzm i przestępczość zorganizowaną. Największe organizacje terrorystyczne po 2000 roku – ich cele, zamachy i modus operandi. Przeciwdziałanie terroryzmowi na poziomie państwowym i regionalnym. Narodowe programy antyterrorystyczne i przeciwprzestępcze. Zakres odpowiedzialności służb państwowych i europejskich.
Przeciwdziałanie zagrożeniu ze strony czynnika ludzkiego (przestępstwa związane z danymi, dokumentami, kradzieżą tajemnicy przedsiębiorstwa, terroryzmem, przestępczością zorganizowaną, przestępstwem kryminalnym) – jak rozpoznać zagrożenie: sygnały pozawerbalne wysyłane przez sprawcę, sylwetka statystycznego terrorysty i przestępcy, obiekty i zachowania, które powinny wzbudzić czujność, zasady bezpieczeństwa w miejscach publicznych i w miejscu pracy związane z przestępczością.
Przeciwdziałanie zagrożeniu ze strony natury (powódź, pożar, trzęsienie ziemi, duże natężenie wiatru itd.) – jak rozpoznać zagrożenie: metody pozyskiwania informacji w sytuacji odcięcia od internetu, zasady przetrwania naturalnej sytuacji kryzysowej.
Przetrwać atak – postępowanie w przypadku informacji o podłożeniu ładunku wybuchowego, zachowanie w czasie ataku bombowego (z wykorzystaniem ładunków wybuchowych), zachowanie w czasie ataku z wykorzystaniem broni palnej. Postępowanie w przypadku zagrożenia atakiem biologicznym, chemicznym, radiologicznym. Informowanie służb o ataku terrorystycznym, sytuacji zakładniczej, wydarzeniu kryminalnym lub podłożeniu ładunku wybuchowego. Atak podczas imprezy masowej, w zamkniętej przestrzeni, w miejscu pracy. Sytuacja zakładnicza. Organizacja sprawnej ewakuacji. Organizacja ucieczki. Przygotowanie do użycia siły w samoobronie. Jak zwiększyć szanse przeżycia pozostałych współpracowników i osób w budynku? Pierwsza samopomoc przedmedyczna. Współdziałanie ze służbami ratunkowymi.
MODUŁY SZKOLEŃ DLA GRUP DOCELOWYCH
- Szkolenia obronne i kursy obronne zgodne z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2021 roku w sprawie szkoleń obronnych
- Bezpieczeństwo obiektów użyteczności publicznej
- Szkolenia antyterrorystyczne dla biznesu
- Szkolenia antyterrorystyczne dla nauczycieli
- Reagowanie na zamachy - dla uczniów szkół podstawowych
- Reagowanie na zamachy – dla młodzieży szkół średnich
- Bezpieczeństwo pracowników socjalnych
- Reagowanie na zamachy – dla urzędników
- Bezpieczeństwo galerii handlowych
- Zarządzanie w sytuacjach kryzysowych z elementami negocjacji w kryzysie
- Szkolenie antyterrorystyczne i prewencja zagrożeń dla instytucji publicznych
- Szkolenie antyterrorystyczne i prewencja zagrożeń dla biznesu
- Kurs przywództwa - NEUROLIDER
- Przygotowanie do zagrożeń bezpieczeństwa w związku z konfliktem na Ukrainie (patrz szkolenie partyzanckie)