Biuro Detektywistyczne - Prywatny Detektyw - Agencja Detektywistyczna | Grupa Hedron

Informatyka śledcza

Usługi detektywistyczne > Informatyka

Informatyka Śledcza (z ang. Computer Forensics) zaliczana jest do nauk sądowych i umożliwia przeprowadzenie ustrukturyzowanego śledztwa i utrzymanie udokumentowanego łańcucha dowodów, aby dokładnie dowiedzieć się, co wydarzyło się na urządzeniu cyfrowym i kto był za to odpowiedzialny.


Cały proces odbywa się w następujących etapach:

  • zbieranie (także w wyniku odzyskiwania) danych zapisanych na wszelkich nośnikach elektronicznych jak: dyski twarde, pamięci przenośne, telefony komórkowe, serwery, itd;
  • szczegółowa analiza zebranych danych,
  • przygotowanie raportu z przeprowadzanego śledztwa / dostarczenie dowodów elektronicznych.

Uzyskane w ten sposób cyfrowe materiały dowodowe mogą być wykorzystane w procesie sądowym: cywilnym oraz karnym, ponieważ spełniają bardzo rygorystyczne wymagania amerykańskiego standardu Dauberta. Nasi informatycy śledczy posiadają odpowiednie doświadczenie oraz certyfikaty, pracują na specjalistycznym sprzęcie i oprogramowaniu a nasza oferta kierowana jest zarówno dla firm jak i dla sektora prywatnego.


Skontaktuj się z nami, jeżeli Ty lub Twoja Firma padliście ofiarą następujących działań:

  • kradzież danych oraz danych osobowych
  • kradzież środków finansowych (od klastycznych metod po działania on-line)
  • szpiegostwo komputerowe (hacking, phishing, trojany i inne techniki)
  • złamanie tajemnicy handlowej / prawa pracy
  • przestępstwo kryminalne (np. przestępczość zorganizowana, namawianie do samobójstwa, stalking itp.)
  • przestępstwo dotyczące zawartości/treści (dziecięca pornografia, pedofilia, dostarczanie instrukcji przestępczych lub oferowanie popełnienia przestępstw, molestowanie i mobbing poprzez sieć, rozpowszechnianie fałszywych informacji itp.)
  • naruszenie prawa autorskiego

Zachowując wszelkie standardy ochrony informacji przyjrzymy się Twojej sprawie i służąc wiedzą i doświadczeniem pomożemy Ci odnaleźć się i zabezpieczyć w tej trudnej sytuacji a także zaproponujemy rozwiązania umożliwiające zażegnanie powstałego problemu.

Znane przypadki wykorzystania Informatyki śledczej w sprawach kryminalnych:

  • Kradzież tajemnicy handlowej firmy Apple. Inżynier o imieniu Xiaolang Zhang z działu samochodów autonomicznych firmy Apple ogłosił przejście na emeryturę i powiedział, że wróci do Chin, aby zająć się starszą matką. Powiedział swojemu menedżerowi, że planuje pracować u producenta samochodów elektronicznych w Chinach, wzbudzając podejrzenia. Według oświadczenia Federalnego Biura Śledczego (FBI), zespół bezpieczeństwa Apple'a przeanalizował aktywność Zhanga w sieci firmowej i odkrył, że kilka dni przed jego rezygnacją pobrał tajemnice handlowe z poufnych firmowych baz danych, do których miał dostęp. Został oskarżony przez FBI w 2018 roku.
  • Enron. W jednym z najczęściej cytowanych skandali związanych z oszustwami księgowymi Enron, amerykańska firma energetyczna, towarowa i usługowa, fałszywie zgłosiła miliardy dolarów przychodów, zanim zbankrutowała w 2001 r., powodując szkody finansowe dla wielu pracowników i innych osób, które zainwestowały w firmę . Analitycy informatyki śledczej przeanalizowali terabajty danych, aby zrozumieć złożony schemat oszustwa. Skandal był istotnym czynnikiem w uchwaleniu ustawy Sarbanes-Oxley z 2002 r., która ustanowiła nowe wymogi w zakresie zgodności rachunkowości dla spółek publicznych. Firma ogłosiła upadłość w 2001 roku.
  • Kradzież tajemnic handlowych Google. Anthony Scott Levandowski, były dyrektor zarówno Uber, jak i Google, został oskarżony o 33 przypadki kradzieży tajemnic handlowych w 2019 r. Od 2009 do 2016 r. Levandowski pracował w programie Google dla samochodów autonomicznych, gdzie pobrał tysiące plików związanych z programem z chronionego hasłem serwera firmowego. Odszedł z Google i stworzył Otto, firmę zajmującą się samojezdnymi ciężarówkami, którą Uber kupił w 2016 roku, jak donosi The New York Times. Levandowski przyznał się do jednego zarzutu kradzieży tajemnic handlowych i został skazany na 18 miesięcy więzienia oraz 851 499 dolarów grzywny i restytucji. Lewandowski otrzymał prezydenckie ułaskawienie w styczniu 2021 r.
  • Larry Thomas. Thomas zastrzelił Rito Llamas-Juareza w 2016 roku. Thomas został później skazany za pomocą setek postów na Facebooku, które zamieścił pod fałszywym nazwiskiem Slaughtaboi Larro. Jeden z postów zawierał zdjęcie, na którym nosi bransoletkę znalezioną na miejscu zbrodni.
  • Michaela Jacksona. Śledczy wykorzystali metadane i dokumenty medyczne z iPhone'a lekarza Michaela Jacksona, które pokazały, że lekarz Conrad Murray przepisał śmiertelne dawki leków Jacksonowi, który zmarł w 2009 roku.
  • Mikayla Munn. Munn utopiła swoje nowo narodzone dziecko w wannie w pokoju w akademiku Manchester University w 2016 roku. Śledczy znaleźli na jej komputerze wyszukiwania Google zawierające wyrażenie „aborcja w domu”, którego użyto do skazania jej.