Wszystkie badane przez PwC firmy oblały stress testy badające ich zabezpieczenia przed kradzieżą danych. Po sekrety polskich spółek sięgają przede wszystkim Rosjanie i Chińczycy. Tradycyjne szpiegostwo gospodarcze odchodzi powoli do lamusa – teraz ich bronią są komputery.

   Dwie trzecie polskich firm przyznaje, że straciło pieniądze z powodu kradzieży danych. W 13 proc. przypadków szkody wyniosły od 150 tys. zł do aż 15 mln zł – podaje „Rzeczpospolita”. Choć w zainteresowaniu opinii publicznej od zawsze dominuje szpiegostwo wojskowe czy polityczne, to wywiad gospodarczo-przemysłowy na co dzień przynosi straty gospodarce.

   W Polsce najaktywniejsi są szpiedzy z Rosji, a od niedawna coraz odważniej poczynają sobie także złodzieje danych z Chin. Ci drudzy wykorzystują udział firm z Państwa Środka w przetargach. Ale dominującym sposobem kradzieży danych jest dzisiaj działalność hakerska. Polskie firmy nie są na nią w ogóle przygotowane.

   Symulowany atak ekspertów PwC był skuteczny we wszystkich kilkudziesięciu firmach, które poddano sprawdzeniu. Wystarczyło kilka godzin. Hakerzy celują przede wszystkim w firmy z branży chemicznej, naftowej, informatycznej i energetycznej. To właśnie firma z tego ostatniego sektora padła ostatnio ofiarą ataku.

Źródło: „Rzeczpospolita”

Leave a Reply

Grupa Hedron Sp. z o.o. jest wpisana do rejestru prowadzonego przez MSW w zakresie prowadzonej działalności detektywistycznej pod numerem RD-185/2014.

Działamy na licencji detektywistycznej wydanej przez Komendę Główną Policji.

Posiadamy umowę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dla podmiotów prowadzących działalność detektywistyczną na gwarantowaną sumę 15000 Euro.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress