Biuro Detektywistyczne - Prywatny Detektyw - Agencja Detektywistyczna | Grupa Hedron

Wpis na blogu

10 PRZYKAZAŃ CYBERBEZPIECZEŃSTWA.


Opublikowano:
10 PRZYKAZAŃ CYBERBEZPIECZEŃSTWA.
Ostatnimi czasy bardzo dużo mówi się o cyberbezpieczeństwie. I słusznie. Nasze życie przeniosło się w dużej mierze do sieci a z nim nasze finanse oraz dane wrażliwe. To one najczęściej są celem hackerów, którzy w szybki i bezczelny sposób chcą się wzbogacić – bezpośrednio z naszych kont lub żądając od nas okupu np. za zwrócenie ukradzionych danych. Na pewno większość z Was słyszała o metodach wyłudzania danych bankowych podszywając się pod: 

- portale sprzedażowe – OLX, Vinted, E-zamówienia

- banki – PKO BP, mBank, Millenium, Poczta Polska 

- firmy usługowe – najczęściej w formie maila od „naszego nowego opiekuna” czy w związku z czasową promocją albo niezapłaconą fakturą. 

Infekowane są także: aplikacje do pobrania w Google Play jak np. Apki do wypożyczania hulajnóg oraz darmowe, nieautoryzowane programy czy zdjęcia png. 

Niestety w miarę cyfryzacji świata problem ten będzie narastał. Jak zatem obronić siebie i swoich najbliższych przed popełnieniem błędu, który może nas bardzo dużo kosztować? 

 
Na dobry początek wystarczy przeczytać, zapamiętać i wdrożyć w życie 10 przykazań cyberbezpieczeństwa rekomendowanych przez Biuro Detektywistyczne Grupa Hedron:

 
1. Nigdy, nikomu i pod żadnym pozorem nie podawaj wrażliwych danych takich jak np. dane logowania, PIN czy CVV karty kredytowej. Jeżeli zainstalowana niedawno aplikacja prosi Cię o podanie PINu, możesz być pewny, że jest to próba oszustwa.
2. Jeśli otrzymasz e-mail, sms, telefon czy wiadomość przez komunikator od osoby/adresu/numeru którego nie znasz – nie klikaj w żadne linki, nie stosuj się do poleceń, nie pobieraj żadnych plików. Kilka razy sprawdź każdy szczegół. Sam dostałem kiedyś smishingowego sms-a od „Mamy” o treści: „zobacz, co o Was wypisują w Internecie” i link, w który miałem kliknąć. Problem w tym, że oszuści trafili na detektywa a ja zapisałem mamę jako „Mamuśka”.  Bądźcie czujni!
3. Nie spiesz się z podejmowaniem decyzji. Wszystko zawsze sprawdź i zweryfikuj. 
4. Nie zapisuj swoich danych w portalach internetowych, zwłaszcza zakupowych jak Allegro.
5. Staraj się nie korzystać z publicznych i otwartych sieci Wi-Fi. Zwłaszcza w hotelach!!!
6. Chroń swoją prywatność w sieci. A dla tych co jej nie chronią – znacznie ułatwiacie mi pracę J Dzięki!
7. Używaj menadżerów haseł, nie zapisuj haseł na plikach typu Exel czy Word, ustawiaj każdorazowo hasła unikalne dla różnych serwisów – patrz używaj menadżerów haseł. 
8. Regularnie rób kopie zapasowe danych i szyfruj te wrażliwe. 
9. Używaj antywirusa. Również na telefonie. Często masz go za darmo w abonamencie. 
10. Zawsze zmieniaj hasła domyślnie ustawione przez administratorów lub przez producenta sprzętu – przede wszystkim routera Wi-fi. 
 
Dla bardziej ambitnych i odpowiedzialnych:

T-Mobile prowadzi kampanię #pewniwsieci mającą na celu uświadamianie Polaków w kwestii bezpieczeństwa w sieci. Zachęcamy do odwiedzenia strony kampanii – www.pewniwsieci.pl

Znajdziecie tam 9 rodzajów doskonale omówionych zagrożeń czyhających w Internecie oraz zestaw dobrych praktyk, jak się przed nimi bronić. Omawiane zagrożenia to:

1.       Phishing
2.       Socjotechnika
3.       Dezinformacja i fake newsy
4.       Zakupy w sieci
5.       Smishing
6.       Dane osobowe i prywatność w sieci
7.       Spoofing
8.       Nasz Smartphone
9.       Hasła do logowania
 

Jako odpowiedzialna Agencja Detektywistyczna zachęcamy wszystkich do wdrożenia takiego 9 dniowego wyzwania, w którym TY i Twoja rodzina każdego dnia zapoznacie się z jednym zagrożeniem i postaracie się wdrożyć w życie omawianą politykę bezpieczeństwa. To może być dobra zabawa na pewno połączona z edukacją oraz wdzięcznością np. ze strony zaopiekowanej babci. 

Gdybyście jednak Państwo padli ofiarą któregoś z omawianych ataków – jak najszybciej prosimy o kontakt. Pomożemy Wam w tej nieoczekiwanej sytuacji!

Więcej informacji znajdziecie Państwo tutaj:

Jeżeli chciałbyś wprowadzić w swojej firmie politykę bezpieczeństwa diametralnie zwiększającą bezpieczeństwo Twojej Organizacji w sieci zadzwoń i umów się na bezpłatną konsultację. 

Więcej informacji znajdziesz tutaj:

#Phishing #Socjotechnika #Dezinformacja #Fakenewsy #Smishing #kradzieżwsieci #odzyskiwaniedanych #spoofing #wykrywanie #podsłuch #hackowanie #hacker #hasła #spyphone #wirus #informatyka #sledza